Tisaren kunde inte försvara titeln

Hallsbergs- och Kumlaklubben OK Tisarens stafettsäsong har varit framgångsrik. Framför allt har klubbens damer imponerat, med en tredjeplats i Tiomila, en femteplats i Venla och en bronspeng i Smålandskavlen förra helgen. Men säsongsavslutningen i Novembersprinten på söndagsförmiddagen blev ingen höjdare. Tisaren, som i fjol vann med elva minuters marginal, var i täten efter två bra inledande sträckor av juniorlandslagets Oskar Andrén och JVM-meriterade Jonas Merz, Andrea Svensson, Martin Särnbrink, Anton Hallor och Jonas Aronsson tappade förvisso nästan en kvart på Linköpings löpare, men såg ändå till att laget var kvar på andra plats inför näst sista sträckan. Där lär Anna Hallmén ha bommat rejält, för hon var 13 minuter bakom sträcksegraren på en bana som tog knappt 19 minuter för täten att kuta, och tvingades släppa förbi sig tre lag. Daniel Attås på sistasträckan orkade inte jaga ikapp något av dem, och Tisaren fick nöja sig med femteplatsen, nästan halvtimmen bakom segrande Linköping.

I Trondheim nöjde sig klubbens landslagslöpare Lilian Forsgren med att springa en av distanserna i student-NM, lördagens långdistans där hon slutade på tredje plats bakom norska JVM-löparen Mathilde Rundhaug och danska Stine Bagger Hagner. Forsgren kan därmed lägga ännu en medalj till samlingen, bredvid vårens EM-silver och sommarens student-VM-guld.

Publicerat av