Attås skräll – 28 sekunder bakom VM-löparen

Efter Filip Dahlgrens SM-brons i långdistans förra helgen kan lördagen ge nya länsmedaljer åt orienterarna. Förutsättningarna finns i varje fall när såväl Dahlgren som Martin Regborn och Lilian Forsgren gjorde vad de skulle i fredagens medeldistanskval och tog sig till lördagens final. Största utropstecknet var dock Daniel Attås, som sprang in som tvåa i sitt kvalheat, bara 28 sekunder bakom VM-löparen William Lind. Fyra länslöpare i finalerna på seniorsidan, således.
I juniorklaserna hittar jag inga stora skrällar även om Degerfors landslagsman Filip Jacobsson levde farligt i H18 och räddade sig till final med två ynka sekunders marginal (han ledde kvalheatet efter sex kontroller men verkar sedan ha gjort en fyraminutersbom, av sträcktiderna att döma, och var nia – de åtta bästa gick till final – vid allra sista kontrollen; spurtade sedan in de nödvändiga sekunderna).
Alla resultat från kvalet nedan.

Orienterings-SM, medeldistans, damer, kvalgrupp A (tio bästa till final): 1) Helena Jansson, Ravinen, 29.50, 16) Lisa Westerberg, Milan, +10.12.
Kvalgrupp B (tio bästa till final): 1) Josefine Engström, Alfta-Ösa, 32.17, 3) Lilian Forsgren, Tisaren, +1.07, 15) Lovisa Persson, do, +5.36, 21) Elsa Ekelin, KFUM Örebro, +10.43, 25) Åsa Zetterberg Eriksson, Djerf, +12.17.
Kvalgrupp C (tio bästa till final): 1) Kajsa Risby, Kåre, 32.21, 14) Marie Pettersson, Djerf, +4.52.
Kvalgrupp D (tio bästa till final):1) Anna Forsberg, Göteborg-Majorna, 32.09, 18) Helena Andersson, Tisaren, +7.58, 33) Rebecka Nylin, do, +19.26.
Herrar, kvalgrupp A (sju bästa till final): 1) Gustav Bergman, Ravinen, 30.41, 3) Filip Dahlgren, IFK Lidingö, +1.58, 19) Jonatan Aronsson, Tisaren, +11.50, 22) Niklas Gustafsson, do, +13.09.
Kvalgrupp B (sju bästa till final): 1) Rassmus Andersson, Linné, 32.05, 20) Per Eklöf, Milan, +9.19, 21) Ivan Forsgren, Tisaren, +11.11.
Kvalgrupp C (sju bästa till final): 1) William Lind, Malungs Skogsmårdarna, 30.58, 2) Daniel Attås, Tisaren, +0.28, 38) Erik Lindgren, KFUM Örebro, +26.24.
Kvalgrupp D (sju bästa till final): 1) Olle Boström, Järla Orientering, 30.02, 15) Tomas Hallmén, Tisaren, +8.51, 19) Oskar Andrén, do, +10.30.
Kvalgrupp E (sju bästa till final): 1) Oleksandr Kratov, Orion, 32.00, 5) Martin Regborn, Hagaby, +0.50, 13) Viktor Larsson, do, +3.22.
Kvalgrupp F (sju bästa till final): 1) Albin Ridefelt, Linné, 29.46, 12) Jakob Wallenhammar, Hagaby, +4.10, 37) Emil Johansson, Tisaren, +20.23, 39) Oscar Andersson, do, +21.16.
D20, kvalgrupp A (15 bästa till final): 1) Sara Hagström, Falköping, 25.31, 2) Ellinor Eriksson, KFUM Örebro, +2.38, 26) Josefine Höög, Hagaby, +23.31.
Kvalgrupp B (15 bästa till final): 1) Johanna Öberg, Ryda, 28.48, 7) Andrea Svensson, Tisaren, +2.48, 16) Nina Hallor, do, +9.32, 17) Elin Lindberg, Djerf, +10.07.
H20, kvalgrupp A (15 bästa till final): 1) Erik Andersson, Orion, 25.30, 4) Gustav Hindér, Tisaren, +2.17, 5) Harald Larsson, Hagaby, +2.40.
Kvalgrupp B (15 bästa till final): 1) Filip Grahn, Hestra, 28.15, 29) Sebastian Agerhäll, Tisaren, +10.10.
D18,valgrupp C (tio bästa till final): 1) Hanna Hänström, Täby, 24.19, 14) Josefin Erlandsson, Milan, +6.18.
Kvalgrupp D (tio bästa till final): 1) Hanna Hugosson, Sundsvall, 25.35, 15) Saga Sander, Milan, +8.30.
H18, kvalgrupp A (åtta bästa till final): 1) Simon Hector, Snättringe, 25.13, 3) Martin Särnbrink, Tisaren, +1.02, 13) Per Karlsson, Tylöskog, +5.03, 23) Jacob Eriksson, KFUM Örebro OK, +18.26.
Kvalgrupp C (åtta bästa till final): 1) Simon Imark, Tullinge SK, 27.20, 8) Filip Jacobsson, Degerfors, +5.05.
Kvalgrupp D (åtta bästa till final): 1) Oscar Johansson, Dacke, 28.28, 19) Jakob Fransson, Milan, +11.03.

Publicerat av

Jonas Brännmyr

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *