Timrå imponerar på mig

Var på plats och såg Timrå IK mot topplaget Karlskrona under torsdagskvällen och det var faktiskt en häftig upplevelse.

Alla har väl hängt med i turerna kring Timrå den senaste tiden och hela föreningens existens är hotad. Det kan faktiskt ha varit den sista elitmatchen i Timrå på ett bra tag som vi såg igår.

Att spelartruppen och ledarna då lyckas gå ut och prestera på det sätt man gör är oerhört imponerande.

Anförda av publiken som slöt upp och verkligen visade sitt stöd för Timrå IK så slet spelarna stenhårt matchen igenom. Jag tycker det är beundransvärt att de lyckas fokusera på spelet och gå ut och visa sådan attityd som man gjorde igår. Det var klasser bättre än under den långa förlustsvit när laget inte alls fick spelet att stämma.

Timrå fick en drömstart på gårdagens match när Emil Berglund styrde in Emil Petterssons flippassning redan i första minuten. Karlskrona kom sedan tillbaka och vann på straffar, men Timrå IK ska ändå ta med sig den här insatsen som var klart bra.

Nu handlar allt om föreningens överlevnad och skulle TIK klara sig tror jag att laget har stora möjligheter att åtminstone förnya det Hockeyallsvenska kontraktet. I dagsläget skiljer sex poäng från sista- till åttondeplatsen.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *